Bel ve Boyun Fıtığı

bel ve boyun fıtığı

Omurgamız, omur adı verilen 33 adet kemikten oluşur ve bu yapı içinden geçen omuriliği korur. Omurlar disk denilen kıkırdak yapıdaki yastıkçıklar ile birbirlerine bağlanırlar. Diskler dayanıklı bir dış tabaka ve jölemsi bir yapısı olan bir iç dolgudan oluşur. Diskler bir çeşit araba amortisörleri gibi görev yaparlar. Yanı omurlar arasında hareket etme imkanı sağladığı gibi  darbeleri de emerler.

Hareketsiz bir yaşam tarzı olanlarda veya yaşlanma ile beraber disk yapılarında zamanla hasar oluşabilir. Yani diskler eski esnekliğini kaybederler. Sonuçta diskin dış ve sert olan tabakasında zayıf noktalar oluşmaya başlar. Zorlayıcı bir hareket, sarsılma ve kaza geçirme gibi durumlarda diskin iç kısmında bulunan jölemsi madde dış tabakadaki bu zayıf noktalardan dışarıya doğru bombeleşir. Bu tablo sonucunda omurilikten çıkan sinir köklerine baskı oluşur. Bu duruma Disk Hernisi veya Fıtık denir. Disk hernisinin bulunduğu bölgeye göre fıtığın ismi değişir. Boyunda ise boyun fıtığı, belde ise bel fıtığı olarak adlandırır. Fıtıklar daha çok bel ve boyun bölgesinde görülür. Ancak sırt bölgesinde az da olsa fıtık oluşabilir.

Sık Karşılaşılan Boyun Fıtığı Belirtileri :

Ensede Ağrı:

Ense bölgesinde herhangi bir darbeye bağlı olmayan bir ağrı hissedilmesi ve bu ağrının uzun bir süre devam etmesi durumudur.

Kas Spazmı:

Boyun  kaslarında istem dışı kasılmalar görülebilir.

Boyun Hareketlerinde Zorlanma:

Fıtık oluştuktan sonra boyun hareketlerinde zorlanmalar oluşur. Boyun eskisi kadar rahat hareket ettirilemez.

Kola Yayılan Ağrı:

Boyun fıtığının bulgularından biri de tek taraflı olarak ortaya çıkan ve kola doğru yayılan ağrıdır. Fıtığın omurlar ve sinirler üzerinde oluşturduğu baskı yüzünden bu ağrılar ortaya çıkar.

Uyuşma:

Boyun fıtığı bulgularından biri de uyuşmadır. Kollarda oluşan ağrıyla beraber parmak uçlarına kadar uyuşma oluşabilir.

Başağrısı:

Boyun ve kol bölgesini etkileyen ağrılar baş ağrısına dönüşebilir.

Uykuda Artış Gösteren Ağrı:

Hissedilen ağrılar genelde gece uykudayken daha da şiddetlenir. Bu ağrılar yüzünden uyku problemleri yaşanabilir.

Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı:

Boyun fıtığına bağlı olarak baş dönmesi ve mide bulantısı oluşabilir.

Bel Fıtıklarının En Yaygın Belirtileri :

Bel ve kalçada hafif olarak başlayan ağrı giderek artar ve bu ağrıya zamanla yaygın uyuşukluk ve güç kaybına eşlik edebilir. Oluşan ağrı hastaya çok acı verebilir ve hatta gündelik işlerini yapmasını zorlaştırır. Fıtığın oluştuğu disk bir sinire basıyorsa, bu sinir boyunca yayılan şiddetli bir ağrı oluşur. Bu duruma siyatik de denir ve bu durum bel fıtığının en sık görülen belirtisidir.

Bel ve Boyun Fıtığı Riskinizi Artıran Başlıca Faktörler :

Ağırlık :

Olması gerektiğinden fazla vücut ağırlığı, bel ve boyun bölgesindeki disklerde ekstra strese neden olur.

Meslek :

Fiziksel olarak zorlu işlerde çalışan insanlar, daha fazla risk altındadır. Tekrarlayan kaldırma, çekme, itme gibi durumlar yine fıtık oluşma riskini artırır.

Genetik :

Bazı insanlarda fıtık oluşmasına genetik olarak yatkınlık vardır.

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisinde Ameliyat Dışı Tedavi Yöntemleri :

   

Öncelikle ağrının azaltılması ve hastanın sakinleştirilmesi gereklidir. Bu amaçla ağrı kesici, ödem giderici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. İstirahat başlangıç döneminde uzun süreli olmama kaydıyla önerilir. Korseleme başlangıç devrelerinde hastaları rahatlatır. Uzun süreli korse kullanımı bel kaslarında zayıflamaya neden olabilir. Manuel terapi, fizik tedavi yöntemleri, tıbbi tamamlayıcı yöntemler (Kuru iğne tedavisi, proloterapi) ve lokal enjeksiyonlar tedavide kullanılabilir.

Bel ve Boyun Fıtığında Korunmak İçin Öneriler :

Bel, boyun ve karın adalelerini güçlendirmeye yönelik egzersizler yapın. Güçlü bel ve boyun adaleleri diskin üzerine binen vücut ağırlığını azaltır.

Fazla kilolarınızı verin. Bu sayede disk üzerine binecek fazla yükten kurtulursunuz.

Aşağıdaki Bulgular Varsa Acil Tıbbi Yardım Alın :

Ağrı, uyuşukluk veya halsizlik nedeniyle günlük aktivitelerinizi gerçekleştiremediğinizde tıbbi yardım almalısınız. İdrar ve tuvalete çıkmada zorluk oluşmuşsa bu durum Kauda equina sendromu olarak isimlendirilir. Hastalarda inkontinans olabilir  veya idrar yapmada zorluk çekebilirler.