Diyet ve Ağrı

diyet ve ağrı

Anti-İnflamatuvar Bir Diyet Ağrınızı Rahatlatır

Diyet ve ağrı arasında önemli bir ilişki vardır. Kronik ağrıdan muzdarip insanlarda, sebze odaklı bir diyetin kronik ağrıları azaltıcı etkisi olduğu gösterilmiştir. Sıkı vegan veya Akdeniz diyetlerini uygulayan hastalarda kronik ağrı semptomlarında azalma oluşur.

Düzenli egzersiz yapma, stresi kontrol etme ve sağlıklı beslenmenin inflamasyonu ve kronik ağrıyı azaltmak için etkili olduğu bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Araştırmalara göre diyet bir ağrı yönetimi programının ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Bir vegan veya Akdeniz diyeti insülin ve kolesterol seviyelerini kontrol edebilir. Ayrıca inflamasyonu azaltabilir ki inflamasyon oluşan ağrının nedenidir.

İnflamasyon, vücudun toksinlere karşı bağışıklık yanıtıdır. Ortaya çıkan iltihaplanma sadece vücutta ağrıya neden olmaz. Zamanla, kalp hastalığı, felç, diyabet, Alzheimer hastalığı ve hatta depresyon gibi kronik hastalıkları da tetikleyebilir.

Kronik ağrının tedavisi için birçok yol bulunmaktadır. Bunlar, en dikkat çekici yaklaşımlardan biri (her şey doğal olduğu için) bir anti-enflamatuar diyetin yapılmasıdır. Ağrı için diğer tedavi seçenekleri her zaman işe yaramayabilir ve ilaç tedavisinde olduğu gibi istenmeyen yan etkiler de ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bir anti-enflamatuar diyet uygulaması, ilaçların hoş olmayan yan etkilerini de ortadan kaldırır.

Sonuç olarak, inflamasyonla mücadele eden anti-inflamatuar gıdalarla beslenmeyle kronik ağrılarımızı azaltabiliriz. Ayrıca hücresel seviyede sağlığımıza yeniden kavuşur ve vücudumuzun kendini tamirine yardımcı oluruz.