Diz Ağrısı Tedavisi

diz ağrısı tedavisi

Diz Ağrısı Tedavisi :

Diz eklemi en büyük ve en fazla yük taşıyan eklemlerimizden biridir. Bu yüzden bu eklemde yaralanma, incinme ve yıpranma olasılığı fazladır. Diz ağrısı nedenlerinden biri osteoartritdir (dizde artroz, kireçlenme) ve yaşlılarda daha faz kakarşımıza çıkar. Yaşla birlikte dizin iç yapısında yıpranma oluşur. Ayrıca aşırı kilo, romatizmal hastalıklar ve mesleki nedenler kireçlenmeye zemin hazırlar. Diz kireçlenmesi olan hastalarda hareket ile artan, dinlenme ile azalan ağrı vardır. Ağrının dışında dizden ses gelmesi, dizde şişlik, ilerleyen dönemlerde diz hareketlerinde kısıtlılık olabilir.

Diz ekleminde menisküs yırtıkları ve diz bağlarında incinmesine bağlı ağrı oluşabilir. Patellofemoral ağrı sendromu, iltihaplı eklem romatizmaları gibi hastalıklar, kalça ve ayak bileği gibi komşu eklemlerden yayılan ağrılar da görülebilir.

Tedavi :

Diz ağrınızın tam olarak neden olduğuna bağlı olarak tedaviler değişecektir.

İlaç :

Doktorunuz ağrıyı hafifletmek ve romatoid artrit veya gut gibi altta yatan rahatsızlıkları tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir.

Dizinizin çevresindeki kasları güçlendirmek onu daha stabil hale getirecektir. Bu amaçla egzersiz önerilir. Bazı durumlarda diz eklemini korumak ve desteklemek için farklı tipte ateller de kullanılabilir.

Diz Eklemi Enjeksiyonları :

Bazı durumlarda, doktorunuz ilaçları veya diğer maddeleri doğrudan diz ekleminin içine enjekte etmeyi önerebilir. Bu amaçla kullanılan maddeler aşağıdadır.

Kortikosteroidler : 

Kortikosteroid ilacının diz ekleminize enjekte edilmesi, artrit alevlenmesinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve birkaç ay süren ağrı rahatlaması sağlayabilir.

Hiyalüronik asit :

Doğal olarak eklemleri yağlayan sıvıya benzer kalın bir sıvı, hareketliliği iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek için dizinize hiyalüronik asit enjekte edilebilir.  Altı ay süren ağrıda rahatlama sağlayabilir.

Platelet açısından zengin plazma (PRP) :

PRP, enflamasyonu azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için ortaya çıkan birçok farklı büyüme faktörünün bir konsantrasyonunu içerir. Bu tip enjeksiyonlar, genç insanlarda ve hafif artritli kişilerde daha faydalıdır.

Cerrahi :

Ameliyata ihtiyaç duyabileceğiniz bir sakatlık varsa ameliyat önerilir. Ameliyat seçenekleri şunlardır.

  • Artroskopik cerrahi.
  • Kısmi diz protezi ameliyatı.
  • Total diz replasmanı.