DURUŞ BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

duruş bozukluğu

Duruş bozukluğu günlük hayatta fiziksel ve ruhsal durumumuzu olumsuz yönde etkiler. Ailesel faktörler, yapısal bozukluklar ve davranışlar duruş bozukluklarına neden olan başlıca etkenlerdir.

İnsan vücudu normalde yandan bakıldığında sırtı hafif kambur ve beli hafif çukur yapıda görülür. Bu eğriliklerin çeşitli nedenlerle artması veya azalması ile duruş bozukluğu gelişir ve bu durum da ağrıya yol açar.

Duruş Bozukluğu Sebepleri

Duruş bozuklukları doğuştan yani aileden gelen veya farklı bir rahatsızlıktan dolayı oluşabilir. Bu tür duruş bozuklukları tıbbi tedavilerle düzeltilebilir.

Yaşam tarzı ve çalışma ile ilgili alışkanlıklardan doğan duruş bozuklukları ise sonradan oluşur. Bu tür duruş bozuklukları tıbbi tedaviye gerek duyulmadan alışkanlıkların değiştirilmesiyle ve egzersizler uygulamalarıyla düzeltilebilirler.

Yaşam tarzı ve çalışma ile ilgili alışkanlıklardan oluşan duruş bozuklukları genel olarak çalışma esnasında sürekli tekrarlanan hareketler sonucu oluşur. Bilgisayarla yapılan işlerde uzun süre oturarak çalışmak, şoförlük, kitap üzerine eğilmek, çocukların okulda kendi boylarına uygun olmayan okul sıralarında oturması gibi durumlar da duruş bozukluklarına sebep olabilir.

Duruş Bozukluğunun Belirtileri

Duruş bozukluğunun en önemli belirtisi vücut ağrılarıdır. Duruş bozukluğu en çok bel, sırt ve boyun ağrılarına sebep olur. Duruş bozukluğunun en genel belirtileri aşağıdadır.

  • Omuz ve kol ağrıları
  • Bacak, diz veya ayak bileği ağrısı
  • Kas yorgunluğu, kuvvetsizlik, nedensiz yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Kas ve bağ dokularında gerginlik
  • Sinir sıkışmaları
  • Omuzların düşük olması, öne doğru salınmış olması, başın dik olmaması,
  • Kürek kemikleri çok geride yürümek, bu nedenle bel çukurunun artması,
  • Göbek ve kalçanın öne çıkması
duruş bozukluğu ve spor

Duruş Bozukluğunu Düzeltme Yolları

Düzenli Olarak Spor Yapmak:

Spor, kasları güçlendirdiğinden, vücudun dik durmasını kolaylaştırır.

Doğru Duruş Şekillerini Öğrenmek:

Doğru duruş, öğrenilip alışkanlık haline getirilebilir. Tüm doğru duruş tiplerini öğrenip, alışkanlık haline getirmek duruş bozuklarını önlemenin en etkili yoludur.

Çalışma Alışkanlıklarını Değiştirme:

Ergonomi kurallarına uyulmayan çalışma koşulları duruş bozukluklarına neden olur. Çalışma sahasındaki masa ve sandalyelerin kişinin vücut yapısına uygun olması yani ergonomik olması gerekir.

Düzenli Uyku ve Dinlenme:

Beden gücüyle çalışanların duruş bozukluklarını düzeltmeleri önemlidir. Çünkü uzun süren duruş bozuklukları, ağrılara ve kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir. Beden gücüyle çalışan kişiler iş dışında, uzun saatler oturmak yerine, uzanarak dinlenmesi daha faydalı olur.

Kas fizyolojisi açısından kasların yeniden tamir edilebilmesi için düzenli ve yeterli uyku gereklidir.