Fibromiyalji Tedavisi

fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji Sendromu Nedir? 

  Fibromiyalji sendromu; yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyetle kendini gösteren kronik bir ağrı sendromudur. Oluşturduğu şiddetli ağrı ve yorgunluk nedeni ile kişinin hayatını büyük ölçüde olumsuz olarak etkilemektedir. Fibromiyaljiye, uyku bozukluğu, baş ağrısı, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal bozukluklar da eşlik edebilmektedir. Fibromiyalji bayanlarda daha fazla ve  toplumda ise yüzde iki oranında görülür. Özellikle 30-60 yaşları arasında ortaya çıkar.

Fibromiyalji hastalarının şikayetleri nelerdir?

Ağrı: 

Vücudun her tarafında bulunur. Özellikle boyun ve omuzlardan başlar, sırta, kollara göğüs duvarına bacaklara doğru yayılır. Ağrı gezici tarzda veye devamlı olabilir. Stres, uykusuzluk, yorgunluk, soğuk veya rutubet ağrı şiddetini arttırır.

Yorgunluk ve dinlendirmeyen uyku: 

Gece uykusundan, uyku süresinden bağımsız olarak yorgunluk vardır. Bu yakınma fibromiyalji sendromu olan hastalarınçoğunda vardır. Ayrıca, uykuya dalmakta zorluk, gece boyunca sık sık uyanma görülebilir.

Bilişsel dalgalanmalar; dikkati toplamada ve konsantre olmakta zorluk vardır.

Psikolojik yakınmalar; depresyon ve anksiyete görülebilir.

Migren ve gerilim tipi baş ağrısı; fibromiyaljiye eşlik edebilir.

Bağırsak fonksiyonlarında değişim; idrar yaparken yanma ve huzursuz bacak sendromu gibi farklı yakınmalarda hastalar tarafından ifade edilir.

Fibromiyalji tanısı nasıl konur?

Tanı klinik muayene ve hastanın şikayetlerinin değerlendirilmesi ile konulur. Fibromiyalji tanısında miyofasiyal tetikleme noktaları kullanılır. Bu tetik noktalar; kas içinde palpe edilebilen ve basmakla ağrılı olabilen noktalardır.  Bu hastalığın tanısı için özel tanı testi yoktur. Yine bu hastalıkta tüm laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme bulguları normaldir.

Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın hem ilaç hem de ilaç dışı tedavi yöntemleri vardır. Genellikle önerilen her ikisinin birlikte kullanılmasıdır.

İlaç dışı tedaviler:

Eğitim: Hastaların hastalık hakkında bilgilendirilmesi, bu durumun psikiyatrik bir bozukluk olmadığının, gerçek bir hastalık olduğunun anlatılması önemlidir.

Egzersiz: En önemli tedavilerden birisi aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersize yavaş yavaş başlanmalıdır. Yürüyüş, bisiklete binmek veya yüzmek ağrıların azalmasına fayda sağlayabilir.

Kuru iğne tedavisi: Fibromiyalji hastalığının tedavisinde kullanımı ile tedavide ümit verici sonuçlar alınmaktadır. Bu hastalıkla ilişkili uyku, yorgunluk, anksiyete ve depresyon gibi semptomları azaltmaktadır.

Fibromiyalji; yaşamı tehdit eden, ilerleyici, eklemlerde deformitelere ve engelliliğe neden olan bir hastalık değildir. Yaşam süresini de kısaltmaz. Eğer düzenli egzersizler yapılırsa ve gerektiği zaman ilaçlar kullanılırsa devamlı ağrılı olunmaz. Fibromiyalji;  kontrol edilebilir bir hastalıktır ancak tamamen ortadan kaldırılamamaktadır.