Manuel Terapi

manuel terapi

Manuel Terapi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Manuel terapi herhangi bir tıbbi cihaz kullanmaksızın sadece el ile yapılan bir tedavi şeklidir. Terapi uygulayıcıları, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için ağrılı bölgedeki eklemlere manipülasyon uygulamak ve kas dokusuna baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Manuel terapi, kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıkları bulunan kişilerin tedavisine yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklar nedeniyle hastalarda ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişiklikleri oluşur. Bu tedavi, hastanın doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliği kuvvetlendirmek ve kas gerginliğini azaltmak amacıyla kullanılır. Manuel terapi; kronik bel ve boyun ağrısı bulunan hastalarda rahatlama sağlayabilir. Tedavi teknikleri çeşitli uygulamaları içerir:

  • Masaj da içinde olmak üzere yumuşak doku ve kaslara basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç kasları rahatlatır ve dolaşımı artırır.  Böylece yumuşak dokulardaki ağrıyı azaltır.
  • Egzersiz programı ile zayıf bir kas iskelet bölgeleri kuvvetlendirilir. Ağrılar sebebiyle bozulan fonksiyonları geri kazandırılır.

Manuel Terapi Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Terapiye başlamadan önce, terapistiniz, herhangi bir riski önlemek için terapi uygulanacak bölgenin kas, kemik ve sinir hasarını tespit etmek için ayrıntılı bir muayene yapar. Sonrasında hastanın durumuna uygun manuel tedavi türlerinden birisini ya da birkaçını uygular.

Manuel Terapi ile Yumuşak Doku Mobilizasyonu Nasıl Yapılır?

Eklemleri ve etrafındaki kasları etkin hale getirmek amacıyla uygulanır. Eklem hareketleri düzeldiğinde kasların gerginliği azaltılmış olur. Kas gerginliğini azaltmak ve eklem bozukluklarını gidermek için manuel terapi uygulanabilir. Yumuşak doku mobilizasyonu, çeşitli nedenlerden oluşan miyofasyal yapışıklıkları tedavi etmek için doku sıvılarını harekete geçirerek kas gerginliğinin azaltır. Bu prosedür, omurgayı çevreleyen kasların tamamına uygulanabilir. Ritmik germe ve kuvvetli basınçtan oluşur.

Manuel Terapi ile Eklem Mobilizasyonu Nasıl Yapılır?

Hastalar genellikle bel ve sırtların belirli bir kasın tutulmasından şikayetçidir. Bu durumlarda dinlenme, buz ve masaj uygulaması ağrının azalmasını sağlar. Ancak sırt ağrısı genellikle tekrar eder. Eklem mobilizasyonu ile tutulmuş olan eklemler gevşetilir ve hareketliliği artırılır.

Hangi Hastalıklar için Uygulanabilir?

Terapi kas ve eklem sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Manuel terapi özellikle:

gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir.