Proloterapi Nedir?

proloterapi nedir

Proloterapi Nedir?

Proloterapi nedir?” Proloterapi ABD’nde 1900 yıllarının başından beri uygulanmakla birlikte son yıllarda yapılan tüm dünyada ve ülkemize ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Proloterapi yaralanmış ve ağrılı bölgelerde vücudun kendi doğal iyileşme mekanizmalarını uyararak etkisini gösterir. Proloterapi, proliferatif  ve irritan solüsyonların vücuda  enjekte edilmesi esasına dayanır. Proloterapi için hipertonik dekstroz (şekerli serum) ve düşük konsatrasyonda lokal anestezik maddeler kullanılır.

Vücudun destek yapıları ve eklemlerin stabilizasyonunu sağlayan yapılarda (tendon ve ligamanlar) hasar olduğu zaman kronik ağrılar oluşur. Bu ağrıların tedavisinde ağrı kesiciler kullanılır. Özellikle bu tür doku hasarı nedeniyle oluşan kronik ağrı tedavisinde ağrı kesiciler  pek başarılı olamamaktadır. Ayrıca ağrı kesicilerin kemik iliğinden böbreklere, karaciğerden eklem kıkırdağına kadar pek çok organ üzerinde yan etkileri bulunmaktadır.

Proloterapi bu tür ağrıların tedavisinde kullanır ama esas olarak ağrı kesici bir özelliği yoktur. Ağrıya neden olan dokudaki bozukluğun yeniden yapılanmasında ve güçlenmesinde fayda sağlar. Hasar oluşmuş dokudaki iyileşme ağrının da ortadan kalkmasına neden olur. Sonuçta ağrıya neden olan faktörler ortadan kalktığı için ağrı oluşmaz.

Proloterapi Etki Mekanizması Nasıldır?

Proloterapi nedir? sorusunun asıl açıklaması ve onun içeriğidir. Proloterapide kullanılan solüsyonlar verildiği bölgede bir irritasyon oluşturur ve vücutta inflamatuar cevabın başlamasını sağlar. Sonrasında tamir edici hücreler gelir ve yoğun bir şekilde tamir edici maddeler (VEGF, PDGF, FGF, hormonlar gibi) ortama salınır. Uygulamadan hemen sonra tamir mekanizmaları devreye girer ve yaklaşık 3 ay kadar bu süreç sürer.

Proloterapi Yan Etkisi Var Mıdır?

Tüm işlemler herhangi bir ilaç kullanılmadan yapıldığından hiçbir yan etkisi yoktur.

Proloterapi Uygulamasından Fayda Görebilecek Durumlar Nelerdir?

  • Omuz eklemi ile ilgili durumlar: Dejeneratif artrit (kireçlenme), tendinit, tendonların kısmi rüptürü, impingement, rotator cuff sendromu, tekrarlayan omuz çıkıkları,
  • Diz eklemi ile ilgili durumlar: Dejeneratif artrit (kireçlenme), ön çapraz bağın kısmi rüptürü, menisküslerde strain veya kısmi rüptür, kondromalazi patella, os-good schlatter hastalığı, baker kisti, tendinit,
  • Kalça eklemi ile ilgili durumlar: Dejeneratif artrit (kireçlenme), Perthes hastalığı, Femur başı avasküler nekrozu, pubis hastalığı, tendinit,
  • Omurga sorunları: Servikal ve lomber lordozda düzleşme, spondilolistezis(bel kayması), disk hernileri(fıtık), faset eklem dejenerasyonu (kireçlenme).
  • Bunların dışında başağrısının bağ dokusu problemleriyle ilişkilendirildiği durumlar (Migren ve Gerilim Tipi Baş ağrıları), Temporomandibular eklem problemleri,
  • Travma sonrası oluşan tendon ve ligament hasarlarının iyileşmesinin yeterli olmayıp kronik ağrıya neden olduğu durumlar proloterapinin en başarılı olduğu olgulardır.

Proloterapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Proloterapi sonrası ilk birkaç gün ağrı daha da şiddetlenebilir.
  2. Tedavi öncesi ve sonrası ağrı kesici (NSAII) ilaç kullanılmamalıdır.
  3. Hastanın kan sulandırıcı almıyor olması ve herhangi bir enfeksiyonunun bulunmaması gerekir.