PRP Nedir?

prp nedir

PRP nedir? Ya da diğer adıyla Trombositten Zengin Plazma nedir? PRP (Platelet Rich Plasma) kişinin kendi kanından hazırlanır. PRP insan vücudunda iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılır. Hastadan kan alınır (10-60 ml), bu kan özel filtreler ve santrifüj cihazları ile ayrıştırılır. Santrifüj işlemi sonrası kanın istenmeyen kısımları uzaklaştırılır. Ayrıştırılan kısımda, trombositten zengin plazma (PRP) bulunur. PRP bir çok kas iskelet sistemi yaralanmasında tedavi için kullanılabilir.

Trombositlerin asıl görevi, yaralanmayla oluşan kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Aynı zamanda dokunun onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan çok sayıda büyüme faktörleri içerirler. Bu büyüme faktörleri hasarlı vücut kısmına verildiğinde, vücudun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olur.

PRP İlaç İçerir Mi?

PRP nedir sorusuna cevap ise PRP içeriği ile ilgilidir. PRP kişinin kendi kanı haricinde başka bir madde içermez ve etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır. Böbrek, karaciğer ve midede yan etkilere neden olmaz. PRP’nin içinde, vücutta iyileşme sürecinde görevli olan hücrelerin hasarlı bölgeye ulaşmasını ve çoğalmasını sağlayan büyüme faktörleri bulunur. Bu faktörler aynı zamanda yeni damarların oluşumunda, enfeksiyonların önlenmesinde ve doku proteinlerinin üretiminde etkilidir.

PRP İçinde Kök Hücreler Bulunur Mu?

PRP nedir ve içerisinde kök hücre bulunur mu? PRP içinde çok az miktarda kök hücre bulunur. Kök hücreler, kas iskelet sisteminde kas, kemik iliği, yağ dokusu ve eklemi döşeyen ince zar tabakası gibi birçok doku içinde az miktarda bulunurlar. Kök hücreleri de tedavi amaçlı kullanılabilir. Bunun için ya kemik iliğinden alınır ve özel tekniklerle konsantre edilir ya da yukarıda sayılan dokulardan elde edilen hücrelerden laboratuvar ortamında üretilir. Elde edilen kök hücreler birkaç hafta sonra ikinci bir seansta uygulanır.

PRP Başka Kişilere Kullanılabilir mi?

PRP sadece alındığı kişinin kendisine uygulanır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaş riski ortadan kaldırılmış olur. PRP, hazırlandıktan sonra hemen kullanılmalıdır. Çünkü etkisi 10’uncu dakikadan sonra belirgin olarak azalacaktır.

PRP Kaç Defa ve Nasıl Uygulanır?

Bazı durumlarda tek bir uygulama yeterli olurken, hastalığın cevabına göre 2 veya 3 hafta arayla tekrarlanabilir. PRP uygulaması steril koşullarda yapılmalıdır. PRP’nin en sık uygulama şekli, bir iğne yardımıyla hedef dokuya enjekte edilmesidir.

PRP hangi durumlarda etkilidir?

PRP kullanımları kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Kronik tendinopatiler: Tenisçi dirseğinde PRP uygulamaları ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu oran kortizon uygulamasıyla elde edilen sonuçlardan daha iyidir. Aşil tendon hastalıklarında, kronik patellar tendon yaralanmalarında ve plantar fascitis hastalığında PRP uygulamaları başarılı sonuçlar bildirilmiştir.

Osteoartrit (Kireçlenme): Diz eklemindeki osteoartritin erken evrelerinde PRP enjeksiyonları kullanılabilir.  Bu enjeksiyon sonrası 6 ay süreyle hastaların ağrılarında azalma ve fonksiyonlarında düzelme olur. Ancak PRP tedavisi hastalığın doğal seyri üzerinde etkisi olmaz. Yanı var olan aşınma ve yıpranmayı geri döndüremez.

PRP uygulandıktan sonra ne yapılmalı?

PRP uygulandıktan sonra, ağrı için buz uygulaması ve parasetamol türevi ağrı kesiciler kullanılabilir. Non-steriod anti-inflamatuar ilaçlar PRP uygulamasının etkinliğini azaltacağı için mümkünse kullanılmamalıdır. PRP uygulamasından belli bir süreye kadar zorlayıcı egzersiz ve spor önerilmez. Ancak basit germe egzersizleri yapılabilir.

PRP Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

PRP uygulaması sonrası düşük oranda enjeksiyon bölgesinde artmış şişlik ve ağrı gelişebilir. Ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile bu sorun giderilebilir. Bunun dışında PRP’nin diğer organlarda yan etkisi yoktur. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için alerjik reaksiyon yapma riski de bulunmaz.