Topuk Dikeni Tedavisi

topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni nedir?

Plantar fasya, ayak tabanı boyunca önden arkaya doğru ilerler ve topuğa yapışır ve ayak kavisini destekler. Bu yapı yürümeye yardımcı olur. Topuk dikeni, ayak tabanının bulunan plantar fasyanın topuk kemiğine yapıştığı bölgede enflamasyon sonucu oluşur. İlk ve en önemli bulgusu topuk ağrısıdır.

Topuk dikeni kimlerde görülür?

Uzun süre sert zeminde ayakta duran, kilolu kişilerde ve yalınayak yürüme alışkanlığı olanlarda daha sık görülür.

Topuk dikeni bulunan kişilerin şikayetler nelerdir?

Günün ilk saatlerinde yataktan kalktıktan sonraki ilk birkaç adımda şiddetli topuk ağrısı oluşur. Gün içinde yürüdükçe bu ağrı yavaş yavaş azalır.

Topuk dikeni tanısı nasıl konulur?

Topuk dikeninin tanısı hastanın öyküsü ve muayenesi ile konulur. Muayene sırasında topuğunun altına bastırıldığında ağrı hissediliyorsa, topuk röntgeni istenmelidir. Ancak çoğu vakıada röntgen bulguları normaldir.

Topuk dikeni hastalarını dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

İlk olarak ağrıyı yaratan aktivitelerden uzak durmalıdır. Yalın ayak yürünmemeli, yumuşak tabanlı bir terlik kullanılmalı ve sert tabanlı ayakkabılar yerine spor ayakkabılar tercih etmelidir. Silikon topuk destekleri kullanılabilir.

Topuk dikeni tedavisi nasıldır?

Tedavide öncelikle; ağrı kesici ilaçlar, ağrı kesici kremler eşliğinde masaj ve soğuk uygulama önerilir. Masaj uygulaması ayak parmaklarını geriye çekerek topuk üzerine 5 dakika soğuk uyguladıktan sonra ağrı kesici kremler sürülerek yapılmalıdır. Masajla birlikte yumuşak tabanlı ayakkabı kullanılması hastaların çoğunun şikayetlerini azaltır.

Masaj ve soğuk uygulamasından fayda görmeyen hastaların tedavisinde başka seçenekler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en sık uygulanılan, topuğun altından enjeksiyon uygulanmasıdır. Enjeksiyondan önce hastanın ağrı duymaması için topuktan ya da ayak bileğine lokal anestezik içeren iğne yapılır. Enjeksiyon için kortizon, ozon ve hastanın kendi kanından hazırlanan PRP kullanılabilir. Enjeksiyonların hedefi topuktaki iyileşmeyen dokunun iyileşme hızının artırılmasıdır. Enjeksiyon sonrasında ağrı büyük oranda geçmektedir. İlk uygulama sonrasında ağrısı devam eden hastalara iki hafta sonra tekrar enjeksiyon uygulanabilir.

Sağlık sorunu nedeniyle enjeksiyon uygulanması sakıncalı olan veya bu tedaviden olumlu cevap alamayan hastalara, şok dalga (ESWT) ve lazer tedavisi uygulanabilir.

Topuk dikeninin yavaş yavaş başlayan bir hastalık olduğu gibi iyileşmesinin de hemen olmayacağı unutulmamalıdır. Topuktaki ağrıların geçmesi yaklaşık bir ay sürebilmektedir.

Topuk dikeni sorunu olan hastalarda çok nadir ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde ameliyat en son seçenektir.